top of page

sunning místo brýlí

Sluneční brýle mají skrytá rizika

Otázka ochrany před UV zářením pomocí slunečních brýlí či kontaktních čoček je záležitostí několika posledních desetiletí.

Lidé dříve nemívali potřebu se chránit až na velmi extrémní polohy vysokých hor či polárních oblastí.  Obecný názor v dnešní době, který byl emocionálně podpořen problémem změny mocnosti ozónové ochranné vrstvy v atmosféře, doporučuje nosit sluneční brýle nehledě na fakt, že sluneční brýle jsou dnes významný módní doplněk. Masivní marketing vytváří v běžné populaci téměř až fobii ve vztahu k slunečnímu záření a je běžné vidět malé hrající si děti se slunečními brýlemi v městském prostředí v našich zeměpisných šířkách.

Skutečností je fakt, že i sami odborníci jsou ve svých vyjádřeních opatrní, pokud mají doložit prokázání ochranného účinku nošení slunečních brýlí v běžném životě.  Otázka stojí takto, kdo zařídí lepší ochranu před nadměrnou dávkou UV záření?  Zázračné schopnosti našeho oka, které se  vyvíjela po statisíce let a je otestováno na nezměrném počtu jedinců nebo oční pomůcka?   

Pro zdravý rozvoj očí je důležité přijímat všechny oblasti slunečního spektra. To platí i pro dospělé.  Je to jako s mrazem a otužováním.  Všeho s mírou.

Kotva 1
Anchor 1

Nenechte dělat sluneční brýle práci za vaše oči.

Výsledkem častého nošení brýlí bude to, že vaše oči zleniví a stanou se naopak citlivými na světlo. Vše je věcí přiměřenosti. V žádném případě nezpochybňujeme nutnost ochrany před UV zářením v extrémních expozicích typu vysokohorského prostředí.

Studie, které by dokládaly jednoznačný zdravotní efekt nošení slunečních brýlí, chybí. Škodlivost UV záření je dokládána na extrémních expozicích.

Ve skutečnosti je naše oko velmi dobře chráněno před  nadměrných zářením. Způsobuje to geometrie optické expozice lidského oka, kdy se na sítnici zdravého oka dostane jen minimální množství záření. Je to proto, že zdravé reagující oko má přirozené ochranné mechanismy. Při pohledu do silného světla - slunce se stáhne zornice a oči mhouří.

Lidské oko bylo stvořeno k pobytu na slunci. Blahodárné působení přiměřeného množství sluneční paprsků je známo po tisíciletí. Bez slunečního záření oko zchoulostiví  - fotoreceptory sítnice nebudou dodávat správné signály - naše zornice zleniví, svaly duhovky se odnaučí v případě nutnosti zúžit zornice a ciliární svaly nebudou dostávat podněty ke správné akomodaci. Nošením slunečních brýlí tak můžete dosáhnout nezamýšleného opaku. Oči, které jste odnaučili přirozené ochranné mechanismy, se neumí chránit a v případě nevhodných slunečních brýlí v silných expozicích dostanou vaše oči mnohem větší dávku UV záření. Je to stejné jako s otužováním. Zbytečným nošením slunečních brýlí podporujete zúžené centrální vidění, vyřazujete z vnímání periferní vidění a budujete si přecitlivělost na světlo.  V kombinaci s častým užíváním displejů to je velmi nepříznivá konstelace pro vaše oči.       

bottom of page